სერია - გაკვეთილის გეგმა - ისტ-ის გამოყენება მათემატიკაში.
მასწავლებელი: მარინე ღვედაშვილი
საგანი: მათემატიკა
კლასი: XI
თემა: უბან-უბან წრფივი ფუნქციები
დრო: 45 წუთი.
მოსწავლეთა პროფილი: 14, სსსმ საჭიროება არ არის.
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს და უშეცდომოდ გამოიკვლიოს უბან-უბან წრფივი ფუნქცია, განსაზღვოს მახასიათებლები, მინიმუმის/მაქსიმუმის წერტილები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), დაადგინოს ფუნქციის მნიშვნელობათა არე, ააგოს გრაფიკი.
გაკვეთილის აქტუალურობა გამოიხატება მის პრაქტიკულობაში, გამოიყენება ცხოვრებისეული სიტუაციებიდან გამომდინარე პრობლემების გადაჭრის დროს.
უწყობს შემდეგი უნარების განვითარებას:
- კრიტიკული აზროვნების;
- მსჯელობა-დასაბუთების უნარის;
- მათემატიკურ-ლოგიკური ინტელექტის;
- სოციალური უნარ-ჩვევების
- კომუნიკაციის;
- თანამშრომლობის;
- შემოქმედებითობის;
- თანამშრომლობის;
- საკუთარი აზრის გამოთქმის;
- რობლემის გადაჭრის.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
მათ.XI.5. მოსწავლეს შეუძლია ფუნქციებისა და მათი თვისებების გამოყენება რეალური ვითარების მოდელირებისას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ:
- იყენებს (ტრიგონომეტრიულ, უბან-უბან წრფივ, საფეხურებრივ, მაჩვენებლიან, ლოგარითმულ) ფუნქციებს და მათ თვისებებს რეალური პროცესების მოდელირებისას;
- ახდენს ფუნქციის ნულების, ფუნქციის მაქსიმუმის/მინიმუმის ინტერპრეტირებას იმ რეალური პროცესის/ვითარების კონტექსტში, რომელიც ამ ფუნქციით აღიწერება;
- იყენებს სიბრტყეზე წრფივი ოპტიმიზაციის მეთოდებს რეალურ ვითარებასთან დაკავშირებულ ამოცანებში (მაგალითად, შეზღუდული რესურსების ეფექტიანად გამოყენების ამოცანებში) წრფივის ფუნქციის მაქსიმუმის/მინიმუმის მოძებნისას.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
წრფივი ფუნქცია, წერტილებისა და სიბრტყის განლაგების შემთხვევების გარჩევა, ფუნქციის თვისებების ცოდნა, მოდულის ცნება, მოდულის შემცველი გამოსახულებების გარდაქმნა, წრფივი ფუნქციის გრაფიკების აგება, ფუნქციის მნიშვნელობის გამოთვლა მოცემულ წერტილში, სიმეტრია წრფის მიმართ .
შეფასება და თვითშეფასება:
განმავითარებელი შეფასება;
განმსაზღვრელი შეფასება - შეფასების რუბრიკა (დანართი 1).
სასწავლო მასალა და რესურსები:
ცარცი, დაფა, კალამი, რვეული, ფანქარი, სახაზავი, სახელმძღვანელო, სამუშაო ფურცლები, ფლიპჩატი, ფლომასტერები, პოსტერები, შეფასების რუბრიკა, პროგრამა GeoGebra.
აქტივობა №1 მოსწავლეთა დასწრება, საშინაო დავალების შემოწმება, წინარე ცოდნის გააქტიურება, ორგანიზების ფორმა - ინდივიდუალური, 5 წუთი
აქტივობის მიზანი:
სიის ამოკითხვა.
საშინაო დავალების შემოწმება.
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის აღწერა:
ვამოწმებ მოსწავლეთა დასწრებას.
საშინაო დავალებას შევამოწმებ შემოვლით და პასუხების გადამოწმებით, არასწორი პასუხის შემთხვევაში განვიხილავთ ამოცანას დაფაზე და ეს წინარე ცოდნის გააქტიურებაც იქნება.
ფრონტალური კითხვებით მოვახდენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას.
აქტივობა №2 ჯგუფებში დავალების გადანაწილება, ორგანიზების ფორმა - ჯგუფური, 2 წუთი
აქტივობის მიზანი:
ჯგუფებად ორგანიზება.
აქტივობის აღწერა:
ჯგუფები წინასწარ არის შექმნილი დროის დაზოგვის მიზნით, სული 3 ჯგუფი, ჯგუფებში მონაწილე მოსწავლეები შერჩეულია შერეული დონეენის მიხედვით, ჯგუფში 5 მოსწავლე, მესამე ჯგუფში ოთხი მოსწავლე რჩება და მე შევასრულებ დროის აღმრიცხველის ფუნქციას. ჯგუფში გათვლილია მოსწავლეები: ლიდერი, ამოცანის ამოხსნის ჩამწერი, პრეზენტაციის ჩამწერი, პრეზენტაციის წარმდგენი და დროის აღმრიცხველი.
აქტივობა №3 ამოცანის გაცნობა, ორგანიზების ფორმა - ჯგუფური, 5 წუთი
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებისთვის ამოცანის წარდგენა და მინი ლექცია საკითხის აქტუალურ მხარეზე
აქტივობის აღწერა:
ჯგუფებს ინდივიდუალურად გადაეცემათ დავალება ამოცანის სახით და მოხდება მოკლე მიმოხილვა მოდულის შემცველი წრფივი ფუნქციის გამოყენებასთან მიმათებაში. მოსწავლეები გაეცნობიან შეფასების რუბრიკას.
მზადყოფნას გამოთქვავენ მუშაობის დასაწყებად.
აქტივობა №4 ჯგუფური მუშაობა, ორგანიზების ფორმა - ჯგუფური, 20 წუთი
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები ჯგუფებში მუშაობენ.
აქტივობის აღწერა:
ჯგუფებს გადაეცათ სახელმძღვანელო - გურამ გოგიშვილი, თეიმურაზ ვეფხვაძე, ია მებონია, ლამარა ქურჩიშვილი, გვ. 181 - ჯგუფური მუშაობისთვის განკუთვნილი „უბან-უბან წრფივი ფუნქცია“ - თითო დავალება.
მე დავდივარ რიგებში და ვამოწმებ მათი მუშაობის მიმდინარეობას, საჭიროების შემთხვევაში კითხვებით ვახვედრებ როგორ უნდა გაასწორონ დაშვებული შეცდომა, ან გააგრძელონ შეჩერებული მუშაობა.
დავალების შესრულების შემდეგ აკეთებენ ამოცანის პრეზენტაციას.
აქტივობა №5 პრეზენტაციის წარდგენა, ორგანიზების ფორმა - ჯგუფური, 9 წუთი
აქტივობის მიზანი:
პრეზენტაციის წარმდგენი წარადგენს პრეზენტაციას.
აქტივობის აღწერა:
წარმდგენი გაგვაცნობს შესრულებულ დავალებას.
ჯგუფები ერთიმეორეს უსვავენ მათთვის საინტერესო კითხვებს. მე ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას.
აქტივობა №6 საშინაო დავალება, განმავითარებელი/განმსაზღვრელი შეფასება, ორგანიზების ფორმა - ჯგუფური, 4 წუთი
აქტივობის მიზანი:
მიღებული ცოდნის შეფასება.
საშინაო დავალება.
აქტივობის აღწერა:
ვაჯამებ რა გაკვეთილს, თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას, ვაფასებ მათ წარმოდგენილ პრეზენტაციებს, ვაანალიზებ მათ შეცდომებს და წარმატებებს.
ვაკეთებ ჯგუფების განმსაზღვრელ შეფასებას. კრიტერიუმები მოცემულია ქვემოთ.
ვაძლევ საშინაო დავალებას სახელმძღვანელო - გურამ გოგიშვილი, თეიმურაზ ვეფხვაძე, ია მებონია, ლამარა ქურჩიშვილი, გვ. 180 – 4,5 და 6 ამოცანები ამოსახსნელად.
გამოყენებული ლიტერატურა
- სახელმძღვანელო - გ.გოგიშვილი, თ.ვეფხვაძე, ი.მებობია, ლ.ქურჩიშვილი;
- მასწავლებლის წიგნი - ინტერაქტიული მეთოდები პარქტიკაში;
გაკვეთილი ჩატარდა 30.01.2020 წელი - გაკვეთილის ამსახველი ფოტო მასალა და რეფლექსია
